Każdy projekt ma swoje zalety: Wkłady Moen są najłatwiejsze do znalezienia, wkłady American Standard mają prawie nieskończoną żywotność w wodzie miejskiej bez osadów, a gumowe gniazda Delty są najczęściej wybaczające osady w wodzie źródlanej.

Instalacje sanitarne budując dom a zapobieganie przepływowi wstecznemu

Większość jurysdykcji USA wymaga obecnie, aby bibcocki były wyposażone w wyłącznik próżniowy lub zawór zwrotny, tak aby woda nie mogła powrócić przez bibcock z węża. Zapobiega to zanieczyszczeniu budynku lub publicznego systemu wodnego w przypadku spadku ciśnienia. W Wielkiej Brytanii przepisy dotyczące wody wymagają podwójnego zaworu zwrotnego; często jest on wbudowany w korpus samego kranu. Natomiast o instalacjach sanitarnych budując dom poczytasz na: instalacje sanitarne budując dom.

instalacje sanitarne budując dom

Normy ASME A112 dotyczące materiałów i sprzętu hydraulicznego. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników (ASME) publikuje kilka norm dotyczących hydrauliki. Niektóre z nich są:

  • ASME A112.6.3 – Odpływy podłogowe i kanałowe,
  • ASME A112.6.4 – Odpływy dachowe, pokładowe i balkonowe,
  • ASME A112.18.1/CSA B125.1 – Złącza hydrauliczne,
  • ASME A112.19.1/CSA B45.2 – Armatura wodnokanalizacyjna z emaliowanego żeliwa i stali emaliowanej,
  • ASME A112.19.2/CSA B45.1 – Armatura wodno-kanalizacyjna ceramiczna.

Baterie z napowietrzaczem (lub napowietrzaczem kranowym) często znajdują się na czubku nowoczesnych kranów wodnych wewnątrz pomieszczeń. Napowietrzacze można po prostu przykręcić do głowicy kranu, tworząc nie rozpryskujący się strumień i często dostarczając mieszaninę wody i powietrza.

Instalacje sanitarne budując dom a oszczędność wody i obniżenie kosztów energii

  • Zapobieganie rozpryskom,
  • Ukształtować strumień wody wychodzący z wylewki kranowej, tak aby strumień był prosty i równomiernie pod ciśnieniem,
  • Redukcja hałasu kranikowego,
  • Zwiększenie postrzeganego ciśnienia wody (często stosowane w domach o niskim ciśnieniu wody); czasami określane jako reduktor ciśnienia lub regulator przepływu,
  • Zapobiega rozpryskom wody.

Kiedy pojedynczy strumień wody uderzy w powierzchnię, woda musi gdzieś dotrzeć, a ponieważ strumień jest jednorodny, woda będzie miała tendencję do przeważnie iść w tym samym kierunku. Jeśli pojedynczy strumień uderzy w powierzchnię, która jest zakrzywiona, wówczas strumień będzie odpowiadał kształtem i będzie łatwo przekierowywany z siłą spadającej objętości wody. Dodanie napowietrzacza robi dwie rzeczy: zmniejsza objętość spadającej wody, co zmniejsza odległość rozpryskiwania i tworzy wiele „mini-strumieni” w obrębie głównego strumienia.

Każdy mini-strumień, gdyby sam spadł, rozpryskiwałby się lub przepływałby w unikalny i odmienny sposób w momencie uderzenia w powierzchnię, w porównaniu z innymi mini-strumieniami. Ponieważ wszystkie spadają w tym samym czasie, strumienie będą rozpryskiwać się na swój własny sposób, ale w końcu uderzają w inne strumienie rozpryskowe. Wynikające z tego zakłócenia eliminują większość efektu rozpryskiwania.

Ponieważ napowietrzacz ogranicza przepływ wody przez kran, zużycie wody jest mniejsze w porównaniu do tego samego czasu przepływu bez napowietrzacza. W przypadku ciepłej wody, ponieważ zużywa się mniej wody, zużywa się mniej energii cieplnej.