Łączniki są również używane do wykonywania zrębków (znanych również jako króliki w Ameryce Północnej) w gotowym drewnie. Płot jest ustawiony na szerokość wrębu, a stół wejściowy jest ustawiony na głębokość. Złącze używane do wręgów ma również ostrzone zewnętrzne końce ostrzy i osadzone w niewielkiej odległości od głowicy tnącej.

Meble kuchenne z płyty

Złącze nie może być użyte do stworzenia płyty o jednakowej grubości na całej jej długości. Do tego zadania, po połączeniu jednej płaszczyzny, używa się strugarki grubościowej.
Strugarki do strugania grubości i strugarki łączące są często łączone w jedną maszynę, przy czym obrabiany element przechodzi pod tym samym ostrzem obrotowym do strugania grubości, ale w przeciwnym kierunku. W USA nazywa się to strugarką grubszą lub grubszą. Natomiast o meblach kuchennych poczytaj na:

https://stolarzlodz.pl/meble-na-wymiar/meble-kuchenne/

Uwaga językowa:

  • „Planer” jest normalnym terminem w Wielkiej Brytanii i Australii dla tego, co nazywa się „jointer” w Ameryce Północnej, gdzie dawny termin odnosi się wyłącznie do strugarki grubości.
  • Płaszczyzna ręczna jest narzędziem do kształtowania drewna przy użyciu siły mięśniowej w celu wymuszenia na powierzchni drewna ostrza tnącego.
  • Niektóre strugarki z napędem obrotowym są elektronarzędziami silnikowymi używanymi do tych samych rodzajów większych zadań, ale nie nadają się do precyzyjnego strugania w małej skali, gdzie używana jest miniaturowa ręczna płaszczyzna.

Przy zasilaniu prądem elektrycznym do szerokości płyty lub panelu, narzędzie może być nazywane strugarką grubości lub strugarką, które są przeznaczone do kształtowania, spłaszczania i wykańczania większych płyt lub powierzchni.

Generalnie wszystkie płaszczyzny są używane do spłaszczania, zmniejszania grubości i nadawania gładkiej powierzchni chropowaty kawałek tarcicy lub drewna. Struganie jest również wykorzystywane do produkcji poziomych, pionowych lub pochylonych płaskich powierzchni na obrabianych elementach, zwykle zbyt dużych do kształtowania, gdzie integralność całości wymaga tej samej gładkiej powierzchni. Specjalne rodzaje płaszczyzn przeznaczone są do cięcia spoin lub listew ozdobnych.

Meble kuchenne a krawędzie

Ręczne płaszczyzny są zazwyczaj kombinacją krawędzi tnącej, takiej jak ostrzona płyta metalowa, przymocowana do twardego korpusu, która po przesunięciu po powierzchni drewna, przejmuje stosunkowo jednolite wióry, ze względu na naturę ciała jadącego na „wysokich miejscach” w drewnie, a także poprzez zapewnienie stosunkowo stałego kąta na krawędzi tnącej, sprawia, że strugana powierzchnia jest bardzo gładka.

Obcinak, który rozciąga się poniżej dolnej powierzchni lub podeszwy płaszczyzny, tnie wióry z drewna. Duża, płaska podeszwa na płaszczyźnie prowadzi nóż tak, aby usunąć tylko najwyższe części niedoskonałej powierzchni, aż po kilku przejściach powierzchnia będzie płaska i gładka. W przypadku stosowania do spłaszczania preferowane są płaszczyzny ławki z dłuższymi podeszwami dla płyt o dłuższych wymiarach wzdłużnych.

Dłuższa podeszwa przylega do większej części powierzchni czołowej lub krawędzi płyty, co prowadzi do bardziej płaskiej powierzchni lub prostszej krawędzi. I odwrotnie, zastosowanie mniejszej płaszczyzny pozwala na bardziej zlokalizowane niskie lub wysokie miejsca, które mogą pozostać.