Niektóre rodzaje drewna twardego obecnie stosowane do produkcji okiennic zewnętrznych, w szczególności cedr hiszpański, mahoniowy i tekowy z Honduranu, są odporne na gnicie i gnicie oraz znacznie trwalsze niż miękkie drewno, takie jak nieobrobiona sosna. Ze względu na garbniki w tych lasach nie są one również podatne na problemy owadów. Obróbka ciśnieniowa środkiem do konserwacji drewna sprawia, że drewno sosnowe, cedrowe i inne nadaje się do stosowania na okiennice zewnętrzne.

Żaluzje – historia przesłon okiennych

Niefunkcjonalne okiennice zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, winylu, włókna szklanego lub innych materiałów syntetycznych. Niefunkcjonalne okiennice można po prostu przykręcić lub przykręcić bezpośrednio do budynku za pomocą elementów dystansowych lub innego osprzętu, aby zapobiec gromadzeniu się wody przy ścianie. Włókno szklane, materiał powszechnie stosowany do budowy kadłubów łodzi, nie ulega gniciu ani skręcaniu, jest stabilne wymiarowo oraz charakteryzuje się niskim rozszerzalnością i kurczliwością. Jest to wzmocnione tworzywo sztuczne, w przeciwieństwie do winylu czy PCV, dzięki czemu żaluzje z włókna szklanego nie mają skłonności do wypaczania się lub zwijania. Jego wytrzymałość jest porównywalna do aluminium, nie ulega jednak korozji i elektrolizie. Żaluzje Białystok

Okiennice zewnętrzne we Francji, zwłaszcza w Paryżu, są często wykonane ze stali i są skonfigurowane w wielu wąskich panelach o pełnej długości, co pozwala im na składanie się i niewidoczne dopasowywanie do wnęk po bokach okna. Niektóre okiennice zewnętrzne we Włoszech, na przykład w miastach wzdłuż wybrzeża Adriatyku, wsuwają się na rolkach do kieszeni w murze po obu stronach okna.

Żaluzja okienna metalowa Białystok

Żaluzje w Europie

W Niemczech i innych częściach Europy, rolowane okiennice zewnętrzne na torach stały się wszechobecne, choć nie mają walorów dekoracyjnych tradycyjnych okiennic. Otwarte okiennice tego typu zwijają się w skrzynki ukryte w grubości ściany nad oknem. Zazwyczaj są one podnoszone i opuszczane ręcznie, na przykład za pomocą walcowania wykonanego z płaskiego nylonowego przewodu, ale mogą być wyposażone w elektryczne mechanizmy obsługi. Okiennice te pozwalają na dopływ światła do pomieszczenia, gdy nie są całkowicie opuszczone, ale całkowicie blokują światło, gdy są całkowicie zamknięte. Różne warianty obejmują przedłużenia ram, które umożliwiają odchylenie zamkniętej migawki jak markizy lub migawki Bermudy.

Zewnętrzna żaluzja huraganowa lub żaluzja huraganowa służy do ochrony okien i drzwi w budynku przed działaniem silnych wiatrów, deszczu i latających obiektów podczas huraganu lub jako żaluzja nad otworem. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, takich jak włókno szklane, stal, aluminium, drewno lub drewno kompozytowe i mogą być montowane w szynach, które można szybko otwierać i zamykać ręcznie lub za pomocą sterowników z napędem silnikowym.