Co to jest kryptowaluta i gdzie można ją wykorzystać. Wyjaśniamy w prosty sposób

Co to jest kryptowaluta i gdzie można ją wykorzystać. Wyjaśniamy w prosty sposób

Pierwsza kryptowaluta, bitcoin, została stworzona przez Satoshi Nakamoto w 2008 roku. W tamtych czasach można je było dostać za darmo. Obecnie za jedną monetę trzeba zapłacić około 30 000 USD.

Co to jest kryptowaluta w prostych słowach?

Kryptowaluta to pieniądz cyfrowy oparty na technologii blockchain. W przeciwieństwie do złotego, dolara, euro czy innej waluty fiat, nie ma centralnego organu, który zarządzałby i utrzymywał wartość kryptowaluty. Jednocześnie jest ona obsługiwana przez użytkowników kryptowalut za pośrednictwem Internetu.

Monety cyfrowe mogą być używane do płacenia za produkty i usługi, jeśli ich producent akceptuje kryptowaluty. Jednak większość ludzi inwestuje w kryptowaluty tak jak w akcje czy metale szlachetne. 

Norweg Christopher Koch kupił 5 000 bitcoinów za 27 dolarów w 2009 roku. Oznacza to, że jeden bitcoin był wówczas wart mniej niż 1 cent. Wspomniał o swoim zakupie w 2013 r. W tym czasie cena bitcoina osiągnęła poziom 266 USD, a następnie spadła do 50 USD. Koch sprzedał tylko część swoich cyfrowych oszczędności, a zarobione pieniądze przeznaczył na zakup mieszkania w jednej z najbogatszych dzielnic Oslo. Jego wartość wynosiła 50 tys. dolarów. 

Historia kryptowalut

W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł tworzenia funduszy cyfrowych. Został on opracowany przez amerykańskich kryptografów Davida Chauma i Stephana Brandsa. Wyjaśnili, jak działa anonimowy system płatności cyfrowych i zaproponowali pierwsze protokoły pieniądza cyfrowego.

Kryptograf Adam Bakov wniósł znaczący wkład w powstanie kryptowalut. Wykorzystał on swój wkład w rozwój odpornej na spam i DDoS technologii HashCash, która była jedną z kluczowych koncepcji przy tworzeniu pierwszego blockchaina. Został on później udoskonalony przez amerykańskiego programistę Hala Finneya.

Na jego podstawie programiści Wei Dai i Nick Szabo niezależnie uruchomili w 1998 r. projekty cyfrowe, odpowiednio B-money i Bit-Gold.

W 2008 r. osoba lub grupa osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikowała plik opisujący stworzoną sieć płatności Bitcoin. W swojej pracy Nakamoto odnosi się do B-money jako głównej technologii rozwoju Bitcoin.

Zasada działania

Kryptowaluty nie mają fizycznej postaci i są przechowywane w elektronicznych portfelach użytkowników. Wszystkie informacje o transakcjach z nimi są przechowywane w blockchainie. Transakcje są zapisywane w blokach, które są ze sobą połączone i tworzą łańcuch.

Buchi Okoro, dyrektor generalny i współzałożyciel giełdy kryptowalutowej Quidax, porównuje blockchain do książeczki czekowej. „Każda strona jest jak blok, a cała książka, czyli grupa stron, jest blockchainem” — mówi.

Dzięki blockchainowi każdy, kto używa kryptowaluty, ma swoją własną kopię tej „książki”. Oprogramowanie rejestruje każdą nową transakcję w momencie jej wystąpienia, a każda kopia łańcucha bloków jest aktualizowana w tym samym czasie, w którym pojawiają się nowe informacje. Wszystkie rejestry są prowadzone w sposób identyczny i dokładny.

Aby zapobiec oszustwom, każda transakcja jest weryfikowana przy użyciu jednej z dwóch podstawowych metod weryfikacji: proof of work lub proof of stake .

Zalety i wady

Wymieniamy następujące główne zalety i wady kryptowalut.

Zalety:

Brak pośredników. Jeśli chcesz przekazać pieniądze innemu użytkownikowi, nie musisz udawać się do banku ani innych instytucji.
Szybkie transakcje. Ponieważ nie ma tu pośredników, wszystkie transakcje przebiegają szybciej niż w zwykłym systemie bankowym.
Łatwiejsze przesyłanie pieniędzy ponad granicami. Kryptowaluta może służyć jako waluta pośrednia, gdy użytkownik chce przesłać pieniądze z jednego kraju do drugiego. Na przykład, jeśli chcesz wysłać dolary z USA do Polski, zamieniasz je na kryptowaluty, wysyłasz, a następnie kryptowaluty są zamieniane na lokalną walutę. Może to być jedna z opcji dla płatności transgranicznych.

Oto główne wady kryptowalut:

Mimo że jest anonimowa, pozostawia po sobie ślad cyfrowy. Niektóre agencje, takie jak Federalne Biuro Śledcze USA, potrafią rozszyfrować ten ślad. W ten sposób rządy mogą śledzić transakcje finansowe obywateli.
Kryptowaluta jest często wykorzystywana do prania pieniędzy i nielegalnych zakupów. W 2011 r. Ross Ulbricht założył Silk Road, stronę internetową, na której sprzedawano narkotyki i broń. Za produkt można było zapłacić kryptowalutą.
Choć w teorii kryptowaluty mają być zdecentralizowane, w rzeczywistości są bardzo skoncentrowane. Istnieje nawet taki termin jak „wieloryb”. Jest to użytkownik, który posiada wystarczającą ilość kryptowalut, aby wpłynąć na ich kurs wymiany.
Wydobycie popularnych kryptowalut wymaga dużej ilości energii . Na przykład do wydobycia bitcoina w ciągu roku potrzeba 91 terawatów energii. To więcej niż Finlandia, kraj liczący 5,5 miliona mieszkańców, zużywa w tym samym okresie.
Chociaż blockchainy kryptowalut są bardzo bezpieczne, inne kryptowaluty, takie jak giełdy i portfele, mogą zostać złamane. W 2022 r. hakerzy złamali Wormhole, techniczny „most” między blockchainami. Tego samego dnia giełda kryptowalutowa Jump Trading wymieniła skradzione pieniądze na wsparcie rozwoju Wormhole.
Cena kryptowaluty ulega znacznym wahaniom. Na przykład w listopadzie 2021 r. bitcoin był wart 67 tys. dolarów, a w chwili pisania tego tekstu jego wartość wynosiła około 30 tys. dolarów.