Jak inflacja wpływa na nasze finanse?

Jak inflacja wpływa na nasze finanse?

Z pewnością słyszałeś w rozmowach lub wiadomościach słynne pojęcie „inflacji”, ale czy naprawdę wiesz, co to jest i dlaczego tak ważne jest, abyś o tym wiedział? Jeśli nie, to dziś powiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat, ponieważ, wierz lub nie, jest to pojęcie, które ma ogromny wpływ na Twoje finanse. Rozsiądźcie się wygodnie, bo po przeczytaniu tego tekstu zrozumiecie, dlaczego tak ważne jest poznanie najgroźniejszego potwora dla waszych pieniędzy: inflacji.

Co to jest inflacja?

Mimo że pojęcie to jest powszechne i ostatnio słyszymy je wszędzie, prawda jest taka, że nie dla wszystkich jest jasne, do czego się odnosi i błędem jest to, że nie jest nam wyjaśnione w jasny sposób, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, jest to pojęcie bezpośrednio związane z gospodarką i naszymi finansami. Inflacja to zjawisko występujące w gospodarce danego kraju i związane z cenami, jakie konsumenci (my wszyscy) muszą płacić za regularnie dokonywane zakupy.

Mówimy o wzroście cen, ponieważ wskazuje to o ile średnio wzrosły ceny najbardziej reprezentatywnych dla konsumentów towarów i usług, ale nie może to być tylko jeden konkretny towar, na przykład cytryny, ani też pojedynczy wzrost cen wszystkich towarów. Aby można było mówić o inflacji, ceny wszystkich produktów, które regularnie konsumujemy, muszą stale rosnąć, na przykład co tydzień.

Jak inflacja wpływa na mnie?

Kiedy w gospodarce pojawia się inflacja, bardzo trudno jest nam określić, jak rozdysponować nasze dochody, spłacić długi, zainwestować czy nawet zaplanować podróż, ponieważ zmieniły się wszystkie ceny, do których byliśmy przyzwyczajeni i które stanowiły punkt odniesienia dla naszego budżetu.

I właśnie wtedy zdajemy sobie sprawę, że inflacja naprawdę istnieje i nie jest dobra dla naszych finansów, ponieważ widzimy, że kwota pieniędzy, którą otrzymaliśmy lub którą już nauczyliśmy się efektywnie zarządzać, nie wystarcza już na zakup tych samych rzeczy co wcześniej, a to dotyka bezpośrednio nas wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikami, inwestorami, przedsiębiorcami, gospodyniami domowymi czy studentami.

Co powoduje inflację?

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do zjawiska inflacji, ale główną z nich jest nadmiar pieniądza krążącego w rękach całej ludności danego kraju, który powoduje, że czujemy, iż mamy więcej zasobów, więc więcej wydajemy, generując większy popyt na towary i usługi w gospodarce.

Problem pojawia się, gdy zdolności produkcyjne kraju nie są w stanie pokryć tego popytu, co powoduje niedobór tych produktów. I wtedy właśnie rosną ceny, ponieważ ilość oferowanych produktów nie wzrosła w stosunku do popytu na rynku i ceny muszą wzrosnąć, aby można było kupić te kilka produktów, które są dostępne na rynku.

1 thoughts on “Jak inflacja wpływa na nasze finanse?

  1. Co tu dużo pisać – tragicznie, ciężko zapracowane oszczędności topnieją w oczach

Comments are closed.